chovatelská stanice leonbergerů


Březí fena

 

Březí fena

Když už víme víme více o krytí, o všech úskalích správného termínu i správného sexuálního chování obou partnerů,můžeme se věnovat více březí feně.Znovu opakuji, přidržet fenu či lehce pomoci psovi není žádným násilím, je to u našeho velkého a těžkého plemene normální. Na druhé straně absolutní znásilňování zvířat, svázání feny provazem, držení v různých postrojích atd., to opravdu normální není a nemělo by se praktikovat stejně jako varianta – pustíme je na zahradu a počkáme, co bude. Při případném rychlém svázání může dojít k těžkému úrazu než přihlížející ke dvojici doběhnou.

 

Ale pojďme dále. Krytí se povedlo, oba partneři absolvovali „svázání“, majitelé drželi a drželi a povídali si do doby, než se psi oddělili.Tehdy je třeba vzít fenu na vodítko, odvést ji do auta a pak vyřídit s majiteli psa potřebné doklady. Tedy podepsání KL a vypsání náhrady za krytí. OBVYKLÁ náhrada v naší zemi a v kynologii vůbec je vyrovnání finanční, často 1/6 odchovaného vrhu.Je ovšem zcela na libovůli obou stran, jak se dohodnou, tedy zda částkou pevnou, vyšší, nižší, nebo třeba zdarma – každého věc. Jen doporučuji, pokud je napsána jako náhrada štěně,přesně vypsat, jak to bude, pokud se štěňat narodí velký počet či naopak jedno či dvě.Aby nedocházelo ke zbytečným dohadům, která strana které co doplatí či nikoli. Ke slušnosti chovatele také náleží uhradit poplatek za krytí co nejdříve, tedy ihned po kontrole vrhu /to jsou odchovaná štěňata/, v případě dohody po prodeji všech štěňat, neboť cena se může u jednotlivých štěňat odlišovat,popř. i postupně.Také dohodněte vyrovnání v případě prodeje do zahraničí či naopak v případě prodeje štěňat s vadou.V obou případech bývají ceny odlišné.

Tím skončila „papírovací“ část krytí, majitel chovného psa zašle jemu ponechaný formulář KL poštou HPCH, druhý formulář zůstává majiteli feny až do doby porodu, kdy je pak zaslaný zpět také HPCH spolu s dokladem o hlášení vrhu.

A jedeme s fenou domů.Pokud se rozhodneme překrývat, je to vhodné ob den, konkrétně tedy kryjeme –li např. v neděli, překrýváme v úterý. Záleží však opravdu hodně na termínu prvního krytí a ochotě feny ke spáření ještě jednou.Období ovulace /estrus/ může být u každé feny jiné, některá je ochotna se pářit týden, jiná třeba jen den či dva.V každém případě však krytím hárání nekončí, pozor, mohl by ji nakrýt klidně i další pes. Takže ji pečlivě ohlídejte až do konce.

V prvém měsíci po nakrytí skutečně nemusíte nijak měnit své zvyky ohledně výživy, procházek a pohybu či ustájení vaší feny. Náhlé mimořádné podávání nejrůznějších minerálů vitaminů,překrmování, málo pohybu atd. může být spíše ke škodě. Cca po měsíci po krytí, veterinární lékaři nejčastěji uvádějí termín kolem 30 dne, je vhodné jet na sonografii a přesvědčit se, zda fena je či není březí. Podle výsledku totiž upravíte další režim. Pokud ke zabřeznutí nedošlo, pak tedy nebudete měnit nic, pokud březí není, ale tváří se že je, tedy jedná se o tzv.“falešnoubřezost“,začnete ji trochu více „honit“. Omezíte poněkud krmivo, žádné mléčné výrobky a pohyb a pohyb. Musíte totiž omezit případnou činnost mléčné žlázy a tvorbu mléka, abyste se vyvarovali potíží se záněty, zatvrdnutím apod.Když už je nejhůře, aplikují se na břicho studené obklady. V případě nejlepším, na který se těšíte, je na konci oznámení, že sono ukázalo více či méně štěňat.

Vcelku ani tak nezáleží na počtu,ale na faktu, že tam nějaká jsou.Leonbergřice jsou feny velké, dlouhé a štěňata mohou být uložena v celé délce dělohy, tj. zasahovat až do hrudníku. To vám většinou sonografie neukáže, aniž by jste fenu na břiše kompletně oholili, což dělá málokdo.Vzhledem k tomu, že se štěňátka mohou i různě překrývat, stejně se jedná o orientační zjištění počtu.Občas dojde i k tomu, že sono ukáže štěňata dvě, ale je jich 3x tolik,druhý extrém je že sono štěňata ukáže, ale nenarodí se nic. Někdy je to vinou slabého přístroje, jindy může dojít k odumření plodů, které se prakticky vstřebají.

Pokud tedy fena březí je, dokonce se tak i začne tvářit, stává se mazlivější, pomalejší, klidnější, prostě se povahově mění, můžeme se začít chystat.V druhé polovině březosti každopádně začneme podávat krmnou dávku ve dvou částech, postupně ji můžeme rozdělit ještě na více dílů, neboť s postupným růstem zárodků dochází k utlačování žaludku a vlastně snižování jeho objemu. Když krmivo rozdělíte, fena si v klidu každou jeho část stráví. Krmivo by mělo být jen mírně objemově zvýšené, podle chuti feny, nemělo by se nijak výrazně měnit ve skladbě. Kdo je zvyklý krmit granulemi, jistě u nich zůstane, ale měl by zvolit krmivo vhodné, tj.pro březí a kojící feny. Krmí –li značkou ,která tuto variantu nevede, často se krmí i fena již krmivem pro štěňata velkých plemen.Kdo krmí doma připravovanou stravou,také mírně navýší a rozloží dávku, obvykle se přidává více mléčných výrobků,

ovoce, zeleniny.Nejde tedy až tak o množství, ale skutečně o kvalitní přísun všeho, co potřebuje fena pro zdárný vývoj štěňat, v našem případě velmi často celé tlupy malých piraň. Má-li se fena matka dobře,může svým potomkům předat do života opravdu dobrý základ.

Březost trvá u feny obvykle 57-63 dní, statisticky dokázáno u našeho plemene je obvyklý porod kolem 60 dní březosti. Samozřejmě by ale chovatel měl být „v pozoru“ již potencionální poslední týden, kdy porod prostě může začít kdykoli. Sjednáme si veterinárního lékaře, kterému můžeme kdykoli zavolat, kdykoli myslím opravdu ve dne i v noci, o víkendu. Pokud takového nemáte, obstarejte si číslo na nejbližší velkou kliniku s nepřetržitým provozem, kam v případě nouze můžete jet. Poproste všechny známé a příbuzné a´t vám přivezou nepotřebné cíchy, deky, prostěradla, kretony, připravte si váhu, desinfekci, papír, tužku, popř. nit, vatu, buničité tampony, nůžky …a hlavně pevné nervy. Za ta léta, co se zabývám funkcí poradce, už se u mne sešlo obrovské množství informací, zážitků, veselých i smutných,zkušeností, kterých mohli být mnozí ušetřeni, kdyby si dali poradit.Ale k tomu se ještě dostanu.

Samozřejmě v době, kdy se již blíží ona očekávaná událost /mnohé dámy volají, že to bylo horší než když rodily samy/, máme již pro feny připravené dostatečně velké, klidné místo,na které ji v posledním týdnu pečlivě zvykáme.Někdo vyklidí celý pokoj, někdo volí garáž či kotelnu, chodbu, zřejmě i dle toho, zda pes je zvyklý chodit do domu či ne. Je to každého věc, ale mělo by to být takové místo, kde může zodpovědný chovatel v prvních dnech s fenou být,kontrolovat ji i štěňata, být po ruce v případě nutnosti.Pokud bude někdo sedět skoro trvale v kotelně – budiž, přesto bych raději doporučovala místo, kde na fenu vidím či jsem poblíž a mohu jinak i existovat jako člověk.Tj.jíst, spát, možná i uvařit a obstarat rodinu.

Je velmi vhodné vyrobit pro fenu a štěňata tzv. porodní bednu, tj. dřevěnou ohrádku s podlahou, někdo udělá jen ohrádku,orientační velikosti cca 150 x 150, vysokou cca 30 cm, s jednou odnímatelnou stranou.Cca v polovině výšky strany /tedy asi 15 cm/ by měl být umístěn hranolek 6x6,7x7 apod., který zabrání tomu, že fena štěňata zalehne, když se dostanou za ni. Bednu umístíme na vybrané místo, dáme do ní nějakou deku, pod bednu igelit proti prosakování a pokoušíme se feně „vysvětlit“, že to je její místo, dáváme jí do bedny krmení, popř. pamlsky. Když se jí bedna nelíbí a nejraději by sídlila v noře pod borovicí ,nebojte se.Až jí přenesete první štěně na místo, půjde za ním a zůstane tam.

Abych se nikoho nedotkla vylíčím, jak je to u nás, i když chováme poměrně zřídka, vždy jednou za několik let, protože to není ani naše velké hobby, ani se tím neživíme a hlavně na to nemáme ani nervy. Takových je konečně více, často mě někdo volá s tím, že to bylo pěkné, ale bylo toho dost a již nikdy více nebo až za dlouho. Naopak jiný má zase štěňata stále, i od několika fen a nevadí mu to, ale obvykle to již vede jinak než zde líčím a tolik si to nepřipouští.Těm však tyto řádky nejsou určeny, ti si poradí sami, tohle je pro ty, kteří začínají. Doma vyklidíme jeden z pokojů, na stěny natáhneme igelit, bednu dáme do rohu, igelit i pod ní, dovnitř deky. Sneseme z půdy molitan a usteleme si na podlaze. Na stolek připravíme vše potřebné,je zde i Calcium Citrat, který podáváme u nás ihned po porodu proti odvápnění , a týden před porodem bydlíme i s fenou zde.

Mimo bedny máme i malou bedničku, pečlivě vymytou bedýnku na ovoce, v ní elektrickou dečku a vyžehlený polštář a…čekáme. Fena se mezitím má dobře, více či méně jí, funí a baví se naším neklidem. Zatímco já vstávám při každém jejím nočním přesunu,ona se baví tím, že se jen snaží vecpat do naší provizorní postele. Já ji pečlivě prohlížím, zda již ze struků teče kapička mléka, trochu ji kolem ostříhám, aby štěňátka mohla ke zdroji, prohlížím zda nemá výtok, myji a čistím a hlídám, aby venku již tak nelítala, neskákala a nehonila zajíce. A tak, pokud se nestane nic nepředvídatelného , nemá fena zánět, páchnoucí výtok – pozor IHNED k veterináři -se společně pročekáme až k hodině H.

Blížící se porod poznáte, hlavně u prvničky, poměrně snadno , i když i zde mohou býtodlišnosti.Někdo pro svůj klid měří feněčasto teplotu v konečníku a když zaznamená prudký pokles na cca 37 stupňů a brzy na to opět náhlý vzestup o jeden až dva stupně, i to je známka blížícího se porodu. Většinou začíná být fena neklidná, lehá a vstává, často močí, snaží se olizovat. Pak třeba chvilku usne a pohyby štěňat ji zase vzbudí. Břicho klesá dolů, fena se otevírá, přezka zduří a objevuje se vodovatý až hlenovitý výtok. Fena se olizuje stále častěji. Konkrétní chování je případ od případu jiné, některá se točí, pokníkává, některá začne trhat deky, hrabe, utíká z bedny, snaží se dostat na jí – ne vámi – zvolené místo.Chovatel by měl být vždy přítomen, i když tomu bohužel tak není ve všech případech, ale je třeba si uvědomit, že je to skutečně nutné, aby mohl v případě komplikací pomoci.A je to tady – první štěně se hrabe na svět ! A jak dále?

Některé feny jsou velmi šikovné a aktivní matky a úloha majitele spočívá v tom, že sedí a hledí, jak fena prakticky vše zvládá sama, roztrhne plodové obaly-obvykle je i sežere a ukousne pupeční šňůru,štěně olíže tak, že se skoro zdá že ho ulíže k smrti a pak nastupuje chovatel, který ho zváží, napíše čas porodu a případné znaky, označí mašličkou,pokud to zvládne může zaškrtit pupeční pahýlek nití asi 1 cm od tělíčka a 1 cm od nitě zastřihne, pokud je to třeba,a buď vrátí do péče matky a k prvnímu napití, pokud je fena v klidu, což z počátku nebývá, popřípadě ho uloží do bedničkyna el. dečku, kde štěně krásně oschne.My bedničku dáme do velké bedny tak, aby ho fena mohla kontrolovat a olíznout, ale nenecháváme ho u ní. Většinou za chvíli jde další štěně, fena se opět různě točí a mohla by předchozí mládě zašlápnout či zalehnout.

 

Když má chovatel velké štěstí, probíhá porod takto.Když si fena neví rady, musí ji zastoupit i v roztržení obalů a ustřižení pup. šňůry desinfikovanými nůžkami.Občas se rodí také štěňata bez obalů a zde je velké nebezpečí  nadechnutí plod. vody. Čím dříve se štěně dostane z feny ven, tím je větší naděje, že bude živé. Napitá či přidušená štěňata se musíte snažit oživit s hlavičkou dolů, cvičením s nožičkami, i umělé dýchání se používá. Musíte ho rozpohybovat a rozdýchat. Intervaly mezi jednotlivými štěňaty mohou být různé, obvyklé je maximálně dvě hodiny, zpočátku je to méně. Když začínají být intervaly delší než dvě hodiny a nejste si jisti, zda je již porod u konce, zkuste fenu dostat ven, „oběhnout“ dům, zahradu, pohyb může porod zaktivizovat.Mě jednou veterinář radil:Pojeďte k nám, ale vezměte to autem přes výmoly.“Stalo se a jedna fenka se narodila v autě přímo před ordinací.Tak jsme se otočili a jeli zase zpět domů. Když se vám prostě cokoli nezdá, volejte lékaře a poraďte se. Nikdy na nic nečekejte, zázraky se dějí zřídka.

Pokud je fena neklidná, hrabe, evidentně tlačí .. a nic, prostě není na co čekat. Může v ní být mrtvé štěně,příliš velké, nebo už je unavená, je toho hodně.

I když porod proběhne v klidu a pohodě,přesto radím, zavolejte lékaře nebo k němu jeďte, nechte si aplikovat injekci na dočištění a máte klid. Pokud ve feně není již štěně, ale třeba zadržené lůžko, vyjde vše ven a vy máte jistotu, že jste nic nezanedbali. Jakékoli zbytky se totiž během několika hodin dokáží rozložit, fena dostane horečku, mléko se infikuje a můžete přijít jak o fenu tak o štěňata.Nedejte na žádné rady typu to bude dobré, to není potřeba atd.JE potřeba udělat maximum, aby jste měli před sebou sice dva měsíce tvrdé, ale krásné práce s chlupatými průtokovými ohřívači na čtyřech nožkách, abyste mohli nepřetržitě prát, uklízet, vařit – psům ne rodině, nespat, chovat, socializovat a vzdychat úžasem nad dokonalostí a krásou právě těch vašich štěňátek. Je mnohem lepší jet jednou k veterináři zbytečně, než pak mnohokrát, nehledě i k finančním a časovým nárokům.

Za předpokladu, že porod probíhá v klidu, samozřejmě můžete již přikládat štěňátka ke strukům feny v pauzách dalších porodních stahů.Pokud se zdá, že už je skutečně konec, fena vstane, jde se napít, vyvenčit, pak vyměńte znečistěné deky, trochu ji umyjte a nechte štěňata v klidu pít.Menší štěňata zkuste směrovat k zadním strukům, kde je více mléka.

Po porodu se spouští první mléko zvané mlezivo, kterého ještě není tolik ale obvykle během 2-3 dnů se produkce zmnohonásobí. Avšak i v mléčnosti fen bývají rozdíly.Pokud fena má mléka málo či štěňat moc, je nutno mít připraveno i mléko náhradní, průmyslově vyráběné.Ale pozor, kupujte jen to, které je pro štěňata od prvních dnů-pozor na návod. Pokud je nutno štěňata přikrmovat, musí to být každé dvě hodiny.Pokud jen dokrmujete, tak novorozence rozdělte na polovinu a střídejte je. Jedna parta u mámy, druhá u lahve a za dvě hodiny zase otočit.

Některá fena má hlad, jiná nic nechce i pár dní a musíte jí nutit. Zkuste jí uvařit to, co má prostě ráda, my jsme vždy uspěli s kuřetem, takovou tou hustou polévkou s masem, krmit třeba i rukou. Prostě šestinedělka. Také ihned po porodu se snažíme do feny dostat Calcium Citrat, cca po 14 dní nejméně, který zamezí poporodní eklampsii, čili odvápěnění. Odvápnění se projevuje celkovou náhlou ochablostí feny až křečemi a pokud není ihned podán injekčně vápník, může fena uhynout.¨

Jakmile fena začne normálně jíst, ustane i řidší stolice, která je po porodu normální.A pak krmte a krmte, aby měla možnost tvořit dost mléka, musí pořádně jíst. Je to perpetum mobile. Takže pokud jste se dostali až sem, absolvovali jste i veterinární prohlídku a není žádný problém, sedíte pak se slzou v oku nad bednou a čeká vás 7 týdnů honičky.Starejte se užívejte si tu nádheru, že sice nespíte a nemáte na nic a nikoho čas,všichni jen jedí a jedí, jen vy se odbýváte chlebem,ale přeci jen se převážně ty první tři týdny stará fena sama.Pak bude hůř,bude to na vás. D.P.