chovatelská stanice leonbergerů


 

Giardiosa

Ještě jednou se vracím k tématu giardií a parazitujících prvoků vůbec. Ráda bych odpověděla na četné dotazy našich členů, kteří se s tímto setkali při čtení příspěvku v minulém čísle Zpravodaje poprvé nebo dokonce podobné problémy,jak bylo zřejmé z telefonátů, mají.

Málokterý chovatel psů ví, že giardie patří do skupiny jednobuněčných cizopasníků schopných napáchat zvláště u mladých zvířat ohromné škody. Pokud se např.před chovateli králíků řekne „kokcidie“, každý okamžitě ví, oč se jedná. Kokcidie patří do stejné skupiny jako giardie. Giardie způsobují průjmová onemocnění a někdy např. i úhyny štěňat a jejich přítomnost v chovu také znamená daleko horší průběh dalších onemocnění. Parazitujících prvoků je mnoho druhů.

Cizopasný prvok giardie napadá sliznici tenkého střeva. Jeho vývoj by se dal orientačně rozdělit do dvou stádií. V tom prvním je schopen látkové výměny, rozmnožování, pohybu atd. a je označován jako trofozoit. Pod mikroskopem vypadá jako dráček, kterého si pouští na podzim děti. Má zvláštní tvar připomínající lžíci, což mu umožňuje přiklopit klky tvořící sliznici střeva. Zařízené to má velmi dobře. Svojí přední stranou, tedy jaký,si bříškem, se trofozoit přisaje, tělem brání průchodu živin ze střeva do sliznice a zároveň si z natrávené potravy vybere to, co potřebuje ke svému životu. Při silnějším napadení dokáže zakrýt a také narušit poměrně velkou plochu sliznice střeva. Trofozoit se časem rozdělí, začínají se vytvářet cysty, které odcházejí s trusem. A to je druhé stádium vývoje giardie. V každé cystě je připraven další „dráček“. Pokud pes nebo jiný hostitel cystu pozře, „dráček“ se uvolní a celý cyklus může začít znova. Nemocný jedinec má průjmy, hubne, někdy trpí i plynatostí. Je zhoršena také kvalita srsti.

Další, z hlediska onemocnění psů, zajímavou skupinou cizopasných prvoků jsou kokcidie. Na rozdíl od giardií parazitují přímo v buňkách hostitelova organizmu. Vývojová stádia kokcidií se vylučují trusem a do těla dalšího hostitele se mohou dostat s potravou. Nemocný pes odmítá potravu, je malátný, smutný, trpí silnými průjmy a následným odvodněním – dehydratací. Ještě můžeme uvést často přítomné kryptosporidie, kvasinky a další a další.

 

Přítomnost uvedených prvoků vtěle hostitele ještě nemusí nutně znamenat, že nakažený pes opravdu onemocní. Nebezpečí hrozí především špatně živeným nebo oslabeným jedincům. Velké problémy mohou vzniknout zejména u štěňat, protože jejich organizmus ještě není zcela schopen ubránit se i banálnějším infekcím. Případné zdravotní potíže mohou být dvojího typu. Parazit může být prvotní příčinou onemocnění a nebo se jako druhotná infekce přidává k další chorobě. Zvláště kokcidie často komplikují probíhající parvovirózu nebo coronavirózu. Velmi špatně jim také vzdorují dospělí jedinci s nedostatečnou obranyschopností.

Průjmová onemocnění jsou u psů a u štěňat zvláště, poměrně častá. Stanovit správnou diagnózu nemusí být jednoduché. V případě cizopasných prvoků je vždy nutné opakované vyšetření trusu, které by mělo provádět specializované pracoviště. Poznat pod mikroskopem vajíčko škrkavky není žádný problém. S giardií nebo kokcidií už to tak jednoduché není. Je-li podezření na tyto parazity, je nutno žádat specielně o vyšetření na uvedený druh, neboť se „hledají“ jiným způsobem. Léčbu vždy musí určit zkušený veterinární lékař. Chovatel by se měl soustředit na prevenci, která spočívá ve správných zoohygienických podmínkách a správné výživě.Běžná preventivní odčervení problém neřeší. Přípravky, které používáme proti tasemnicím nebo škrkavkám, na prvoky neúčinkují.

Pokud tedy máte doma psa, který je sice veselý a čilý, ale je hubený, trpí nechutenstvím, průjmy nebo má špatnou srst, nechte mu opakovaně vyšetřit trus na přítomnost cizopasníků, jmenovitě giardie a kokcidie./Pozor trus se sbírá 3 dny,tedy 3 vzorky,nebo´t giardie se neuvolňuje stále/. Může to být jedna z možných příčin. Pokud bude u napadeného jedince zahájena správná léčba, za nějaký čas bude pes zcela zdráv a bez jakýchkoliv následků. Je zřejmé, že léčba psa napadeného například tasemnicí je jednodušší a rychlejší, ale ve své podstatě je to stejné. Cizopasníci se musí v těle psa zlikvidovat.

Žádná naše zvířata nikdy tímto cizopasným prvokem netrpěla. Norton a jeho bratr byli první.Ale jsem informována, že v poslední době je toto onemocnění stále rozšířenější, lépe řečeno nakaženo je mnoho psů, ale značná část bez příznaků. Jsou však nositeli možné nákazy. Průběh onemocnění a léčba byly pro mne cennou zkušeností, kterou se snažím předat dál. Dnes jsou oba psi již zcela zdrávi, ale cesta k jejich uzdravení byla opravdu dlouhá a vůbec nebyla jednoduchá. Dokonce jsem volila i určitou formu alternativní mediciny. Proto si vás dovoluji upozornit, že např.při mohutných záplavách…ale i z obyčejného pití z louží…, může být snadno nakažen nejeden pes, který se dostane do styku s kontaminovanou vodou. Vyvarujte se koupání psa ve stojatých vodách, pití z louží, procházek po zaplavených loukách, polích apod. Mimo uvedených nákaz hrozí i salmonelóza. V případě konkrétního zájmu o použitá léčiva na giardie se se mnou spojte.D.P.