chovatelská stanice leonbergerů


Krmení

 

Krmit kvalitně ..ale jak vlastně?? :

Krmit, jak a čím, to je vděčná oblast pro nekonečné diskuse již řadu let. Dříve to bylo nějak jednodušší. Pes, masožravec a tak trochu všežravec, dostal maso – různé kvality – nějakou tu přílohu, rozdrtily se mu skořápky pro dodatek vápníku a bylo hotovo. Ale doba pokročila, vývoj zasáhl i tuto oblast a nám se s revolucí otevřely dveře pro dovoz nejrůznějšího granulovaného krmiva ze světa. A tak se na nás stále více a více valí informace a reklamy o tom nejlepším, nejzdravějším, nejvyváženějším krmení, stravě vítězů, na obrazovce se nadšeně vrhají hafani i micinky k miskám plným hnědých (zelených, žlutých…) kuliček s pohledem fanatika, který nikdy nic lepšího nejedl. Všichni známe „masážní“ schopnosti reklamy. Ale jaká je skutečnost?
Jak je známo, mám již léta malý obchod s potřebami pro zvířata, psy a leony obzvlášť, jezdí k nám řada majitelů z klubu i mimo něj. Vedeme zde prakticky vše, jak suché krmivo, tak maso, vitaminy a další (poplatek za skrytou inzerci jsem klubu uhradila), je zde i zdarma kynologická poradna. Takže o krmivech opravdu leccos vím, i když bohužel nebudu moci jmenovat přímo. Určitě by to někdo opět rád využil. Jelikož se denně setkávám jak v obchodě, tak telefonicky, s řadou dotazů na krmení, pokusím se shrnout pro všechny alespoň to nejdůležitější.

Dotaz: Mám krmit granulemi nebo masem?
Za prvé – oba způsoby jsou možné. Tedy kvalitní granule nebo doma připravovaná strava, tj. maso, zelenina, přílohy. Ani jedno není špatné řešení, jen to druhé je náročnější na čas a dodávání minerálů i potřebných vitaminů.
Většina chovatelů a vet. lékařů doporučuje a upřednostňuje suchou průmyslově vyráběnou stravu, někdy to však pes opravdu nemá rád a jí jen nezbytné množství, aby přežil. Někdy, a to je i případ náš, nemá ortodoxní krmení suchým rád majitel.
Takže je potřeba krmit zcela individuelně dle psa, majitele, časových možností, popř. zdroje kvalitního masa.

 

Když maso, tak jaké?
Pokud se majitel rozhodně pro krmení masem, tedy klasické, neměl by vůbec používat maso extrémně mastné /tlusté/, u štěňat vůbec. Pro štěňata a mladé psy by měla být používána svalovina, určitě ne mleté směsi. Takže drůbeží, hovězí, telecí, droby apod. Skladba by měla být zhruba 1/3 masa či konzervy, 1/3 zeleniny /vláknina/ a 1/3 přílohy /těstoviny, rýže, vločky/. Setkala jsem se i s případem vegetariánských majitelů, kteří se snažili psa krmit stejně – pozor, to tedy NE. Mluvíme o leonbergrech, velkých zvířatech s velkými nároky na výživu, obzvláště v mládí. Pes je masožravec /a tak trochu všežravec/, ale vegetarián není. Komu se příčí vařit maso, ať použije konzervy. Nebo samozřejmě granule, ale těžko mu dobře vyroste leon na jáhlech s fazolemi. Výhradní krmení doma připravovanou stravou, podotýkám výhradní, je potřeba ošetřit po stránce vitaminů a minerálů, tj. dodávat přípravky, které obsahují vše potřebné.

Když granule tak jaké?
Na trhu je obrovské množství značek různých výrobců, mnohdy velmi dobře známých i méně známých jmen. Pro laika začátečníka je nemožné se v nich vyznat a tak většinou koupí to, co mu prodavač doporučí. A to je ale často závislé na tom, co kdo chce prodat. Krmiva podléhají poměrně přísným regulím a hygienickým požadavkům, ale přesto je známo, že řada z nich vůbec deklarovaným znakům složení, kvality výživy, neodpovídá. Občas vyjde i v nějakém časopise i novinách srovnání. Ale i to je jen orientační. Takže nejbezpečnější pro nového majitele je označení krmiva určitou kvalitativní třídou, není možné se vždy řídit jen cenou. Samozřejmě velmi levná krmiva, prodávaná obvykle v řadě supermarketů, nemohou dosahovat takové kvality, aby jimi mohl být řádně živen pes naší rasy. Zkuste si sami promítnout, když cena 1 kg činí třeba 20 - 30,- Kč – co asi za takovou cenu může obsahovat.
Na druhou stranu krmiva velmi finančně náročná mohou těžit mimo kvality také ještě ze své zavedené značky, i když jsou zastupitelná ve své třídě i jinými, méně drahými, krmivy.
Na krmivech nejvyšší kvality najdeme někde pod – nad názvem krmiva označení SUPER PREMIUM. Takže pokud koupíte takovéto krmivo, neuděláte téměř chybu, ať už je značka jakákoli a psovi chutná. Protože nutit psovi něco, co evidentně nechce jen proto, že to stálo hodně peněz, prodavač říkal že je to nejlepší, soused říkal že jeto nejlepší atd….. je nesmysl. Lépe koupit menší množství a vyzkoušet.
Krmiva střední, rozumné kvality, jsou označována jako PREMIUM. Opět v této skupině lze najít řadu krmiv. Pozor, někdy, záleží na prodejci, je možno koupit o třídu vyšší, superpremiové krmivo za obdobnou cenu jako prémiové.
Krmiva neoznačená prostě pro naše plemeno nedoporučuji kupovat, obzvláště v růstu ne.
Můžeme krmit kombinovaně nebo krmení střídat?
Střídat krmení, tj. třeba tři dny maso, dva dny granule apod. skutečně doporučit nelze. To žaludku psa opravdu neprospěje. O kombinované stravě se vede také řada diskuzí. Jedna strana říká klidně, druhá absolutně ne, ale v zahraničí už se tváří na určitou kombinaci mnohem příznivěji než u nás. Je to téma obsáhlé, takže řeknu jen velmi stručně. Vždy by jedna forma měla převládat. Za předpokladu 100% denní dávky např. 80% granule + 20 % ostatní nebo obráceně. Vařím-li tak pes dostane mističku granulí na dojedení apod. Takto krmí i řada zahr. chovatelů. Ke granulím přidávají žaludky, maso, jogurty, byla jsem toho vícekrát svědkem. Ale prostě jedno převažuje.
 

Prý se přídavky jiné stravy „rozhodí“ vyváženost granulí?
Také diskutabilní. Každý pes má jiný metabolismus, takže jinak stráví to, co dostane. Vezme si jiné % živin ze stravy, z vitaminů, minerálů. A také každá značka krmiva je sama o sobě jinak stravitelná. Co postačuje jednomu, nepostačuje druhému. Pakliže by vše bylo tak dokonalé a postačující, proč je jeden hubenější a druhý tlustší? Větší a menší? Jinak se vyvíjí? Skutečně jsem názoru, zdůrazňuji JÁ, že jeden rohlík či pár piškot těžko rozhodí nějakou vyváženost. I takové případy znám, že pes nikdy v životě vůbec nic jiného nedostal než stále stejnou značku a stejné, pečlivě odpočítané množství granulí. Působí to na mne jako děs a hrůza a přála bych majiteli, aby celý život byl živen stejně.

Kolik mám krmení dávat?
Zase individuelní. Orientační množství je na každém pytli, vařenou stravu musíme odhadnout, to vše dle věku, rasy a vývoje. Pes by neměl být překrmován, ale ani ne držen uměle hladový. To nic neřeší. A vzhledem k výše uvedenému povídání o metabolismu potřebuje také každý jedinec jiné množství. Jednomu stačí méně a je pěkně při těle, druhý strádá při stejném množství a musíte přidat.

Prý mám ale krmit málo, aby pes tak rychle nerostl?
Poroste podle rasy a věku., I když ho uvážete na řetěz jako dříve a budete mu lít meltu s chlebem, poroste. A bude velký tak, jak rase přísluší, ale bude hubený, útlý, vytáhlý chudák s „průhlednými“ kostmi. Ovšem ani obezita není na místě. Nemůžete zastavit růst dle plemene, ale není nutné jej urychlovat přecpáváním bílkovinami, můžete však dobře ovlivnit stav a růst kostry, kloubů a chrupavek.

Jak poznám jestli je hubený nebo tlustý?
Tlustý pes se sotva valí, zadýchává se, tělo se mu rozšiřuje jako hruška. Hubený pes je ve slabinách propadlý /lavory/, páteř je jak pila a vystupují žebra.

Mám přidávat nějaké vitaminy?
U krmení granulemi není potřeba vitaminy přidávat, je spíše nutné sledovat postavení končetin, vybočování, špatné vstávání, chůzi. Většinou se pak jedná o nerovnováhu fosforu a vápníku v těle, v kostech. U stravy domácí je potřeba zvolit vhodný multivitamínový a minerální přípravek a dodávat. Vápník může chybět v obou případech, neboť toho je ve stravě, jakékoli, pro naše plemeno vždy určitý nedostatek. Fosfor je naopak absolutně všude. V granulích, mase, rybách, mléku, mléč. výrobcích, prostě všude. Poměr vápníku a fosforu by měl být pro štěně naší rasy ideální 3 : 1, u dospělého 2: 1.

Bez vitaminu D3 se vápník nebude ukládat.

Máme potravu specielně solit?
Netřeba.

Může pes sladké?
Pes by přemíru sladkého dostávat neměl, rozhodně ne pravidelně. Nemyslím, že by leonovi uškodila jedna buchtička, jedna bábovka denně však ano, o čokoládách, bonbónech ani nemluvím.

A co uzeniny?
Totéž co sladké. Výjimečně se nestane nic, trvalý přísun uzenin je nevhodný.

A co kosti?
Pokud dáte občas vhodnou, třeba telecí kost, nestane se nic. Kuřecí kosti a zvěřina, prostě duté, jsou zcela nevhodné.Při krmení typu BARF /kosti a syrová strava/ jsou kosti běžnou součástí stravy.
 

  
Náš pes má stále průjmy, co s tím?
Vyšetřit na cizopasníky, udělat rozbor krve, nedostatek trávicích enzymů, tj. špatná funkce slinivky způsobuje průjmy. Dají se na doporučení lékaře trvale dodávat, po stabilizování krmit dietou, která vyhovuje. Granule Lamb and Rice /jehněčí/, nebo drůbeží maso s rýží.

A jak krmíte Vy? Končí obvykle rozhovor ……
My krmíme tradičně, tedy denně se u nás vaří maso. A štěněti či mladému psovi přidáváme přípravky na vývoj kloubů a chrupavek /GAG/ a určité množství vápníku. Dle věku, postavení nohou, vstávání, chůze atd.
Nemá to být návod, je na každém co zvolí, ale vždy by měl myslet na potřeby, zdravotní stav, věk, vývoj, a také chuť svého psa. Já si totiž nemyslím, že pes nemá chuť a neví co jí. Určitě to ví, v přírodě také střídal maso a různé kořínky, traviny, obsah žaludku býložravců a další. Ano, jistě pes už dávno není divoké zvíře, ale přesto je to stále šelma, domestikovaný masožravec. Žaludek jsme mu nezměnili, jen jsme MY lidé vymysleli rychlé, moderní a snadné krmení. Ale asi jsme se psů zapomněli zeptat zda jim to tak až zcela a úplně vyhovuje.Našim tedy ne…Přes všechny doporučení výrobců,prodejců,veterinářů…..vítězí maso.

A vlastně ještě maličkost. Víte, jak mnozí tzv. “startují“ štěňata při přechodu na pevnou stravu? V zahraniční zcela běžně masem, i syrovým, od 14 dnů věku !! Mletým a mazaným na jazýček štěňat!! Zajímavé že?

D.Pavlovská