chovatelská stanice leonbergerů


Kniha návštěv

Datum: 12.02.2019

Vložil: rixtero

Titulek: Help to get apex legends gen mod

hello. i am wertekson

—————

Datum: 05.06.2018

Vložil: AlbertSaums

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is the central a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland is found just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for that patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections of the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all types of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of the particular defect within the gland and the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be due to trauma to the urinary tract or by infections via other areas from the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect then making use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to determine the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and heavy lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some of the actions you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and will also also maintain the urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations each week will help to prevent prostate type of cancer.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef per week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most critical measure to consider to be sure a wholesome prostate would be to select regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you need to go for prostate examination at least per year.

—————

Datum: 07.07.2015

Vložil: Monika

Titulek: Poděkování

Moc Vám děkuji za radu proti giardiím :). Potkali jsme se v Kunratickém lese (štěně čsv) je to už delší dobu a chtěla jsem k Vám přijít osobně, ale byla jsem pár měsíců mimo Prahu. Tak aspoň píši. Moc jste mi pomohla a Kazanovi také. Děkuji :) až budu v Praze určitě si přijdeme pro nějakou dobrotu :)

—————

Datum: 30.07.2014

Vložil: deschateaux françois ( falko falko)

Titulek: amour des léos

trés bel album et beau site d'élévage, de beaux paysages ou vous habités tous avec vos jolies enfants.
bref une merveilleuse famille heureuse de rendre heureux des léos et léottes.
merci et bien à vous
grosses pattes de falko et Inouchka.

—————

Datum: 12.07.2012

Vložil: La Rosa De Inca

Titulek: vyborny clanok o Dzardiach!!!

dakujem za clanok ktory mi pomohol zrovna tito mali parazyti napadli mje 2 stence Argentin :( hned som ich nastastie izoloval od vsetkych ostatnych psov ...stence su lachky ciel tychto ohyvnych parazitov vdaka tvojmu clanku sme sa vyliecili dakujem:)

—————

Datum: 31.01.2012

Vložil: Morávkovi

Titulek: gratulace

Borůvka s Maxikem přejí Gawíkovi vše nejlepší k 1. narozeninám! Z Gawíka roste opravdový fešák :-)

—————

Datum: 23.03.2011

Vložil: jarus

Titulek: : (

dobry den, mrzi ma ta chripka:(...bydlela jsem na kolejich pobliz minuly rok, a kazdy den jsme se psem chodili kolem vaseho domku do lesa, leoni byly porad spokojeni u domku..

—————

Datum: 30.03.2011

Vložil: D.Pavlovská

Titulek: Re: : (

To je od Vás milé,díky.Velmi nás to zarmoutilo.Tak mámě zůstalo aspoň štěně, nový psík a zase snad budou spolu spokojení.

—————

Datum: 06.03.2011

Vložil: Horváthovi

Titulek: Moc držíme palečky!!!!

Je nám moc líto,co se na Vás valí.Četli jsme včerejší článek,jsme zděšení,co všechno se může stát.Myslíme na vás a přejeme,ať se vše v dobré rychle obrátí.Přejeme pevné nervy,ať vše zvládnete.Hanka a Roman Horváthovi

—————

Datum: 06.03.2011

Vložil: Draha Krchová

Titulek: Norton

Paní Pavlovská i já se připojuli s gondolencí ohledně Vašeho Nortona, vím že je to těžké a že ve Vašem srdci bude stále.
Navíc jsem četla Váš článek jak to asi s Nortonem bylo, člověk se nestačí divit, co se může vše stát.
Přeji Vám pevné nervy a hodně chovatelský ch úspěchů.

—————

Datum: 27.02.2011

Vložil: Eva Čekalová

Titulek: NORTON

Je mi to moc líto a cítím s Vámi. Přeji Nortnovi štěstí v psím nebíčku. A Vám,aby vám váš nový pejsek,rozsvítil srdíčko jako Norton a byl s vámi krásných 11 let.

—————

Datum: 27.02.2011

Vložil: Simona Stanková

Titulek: Norton

Vím, že to nyní hodně bolí, ale přijměte i ode mne upřímnou soustrast za Nortona. Cítím s vámi.

—————