chovatelská stanice leonbergerů


Odchov

 

Odchov štěňat

 

V minulých dvou článcích jsme si povídali o krytí, péči o březí fenu, o porodu a nyní se dostáváme k poslední části a tou je vlastní odchov štěňat.

Skončili jsme se slzou u oka nad bednou či bedničkou plnou kvílejících skoro černých myší, ze kterých při troše štěstí bude za 7 týdnů destrukční četa chlupatých cvalíků. A aby z nich ti cvalíci opravdu byli, potřebuje hlavně jejich matka zpočátku dokonalou a neutuchající péči vás, majitelů. To znamená krmit a krmit, několikrát denně, nejlépe skoro stále. Hodně fen po porodu k jídlu chuť nemá, jejich utlačovaný žaludek potřebuje “roztáhnout” a tak skutečně krmte v menších dávkách, ale často. Když to nejde, krmte třeba rukou po soustech, ale musíte fenu dostat zpět do kondice. O nutnosti přidávat Calcium Citrat po porodu z důvodu zamezení poporodní eklampsie, odvápnění, jsem se zmiňovala již minule.

Při normální produkci mléka a počtu štěňat cca do 8 je schopna dobře živená fena tento počet uživit po tři týdny. Jestliže je štěňat hodně, je nutné přikrmovat umělým mlékem z lahviček. U náhradního mléka dejte pozor, aby na něm vždy bylo uvedeno, že je vhodné pro štěňata od prvního dne věku. Existují také mléka, která se podávají jen později. Štěňata se krmí každé dvě hodiny, v případě velkého počtu štěňat je dobré je rozdělit na dvě skupiny, jedna pije od matky, druhá z lahve. Po dvou hodinách se skupiny obrátí.

Takže majitel po tuto dobu věnuje péči skutečně převážně feně,mění podložky, sleduje váhy štěňat a vyměšování, nespí, aby nedošlo k zalehnutí štěněte a to je v podstatě co se týče výživy vše. Štěňata by měla pravidelně přibývat mimo prvních několika dnů, kdy mohou i zhubnout z porodní váhy, stejně jako novorozenci, ale když dojde k plnému spuštění mléka u matky, váha se rychle dožene a přírůstky jsou každodenní. Není až tak podstatné v raném věku kolik které štěně ten den přibude, důležité je, aby vůbec něco přibylo. U sourozenců se přírůstky mohou denně lišit. Štěňata si označte barevnými mašličkami, veďte si záznamy, denně važte, alespoň ze začátku.

V ideálním případě, kdy je fena v pořádku, má dosti mléka, o štěňata se stará, olizuje je pro správné vyměšování, nemá chovatel větších starostí. Po 14 dnech by měla být štěňata prvně odčervená, nejlépe pastou aplikovanou přímo na jazyk. Schéma odčervování je většinou 3x během odchovu do 7 týdnů věku. Druhý,čtvrtý a šestý týden.

 

I když jsou jistě chovatelé, kteří netrpí strachem o štěňata až tak mnoho, aby s fenou trávili dny i noci, většina zodpovědných majitelů to opravdu dělá. A je to dobře, neboť díky přítomnosti majitele je fena, obzvláště prvnička, mnohem klidnější, majitel může sledovat, zda je o štěňata pečováno opravdu dobře, ne každá fena si ví rady a hlavně je možno předejít nebezpečí zalehnutí. Při hmotnosti a velikosti leoních matek a přivětším počtu štěňat si fena lehne do bedny či se přetočí tak, že některé štěně může zalehnout a pokud chovatel nezasáhne okamžitě, je konec. Jestliže štěně není ještě dosti velké a silné, aby zalezlo pod hranolek porodní bedny, v krátké chvilce je udušené a nepomůže už nic. Proto je žádoucí, aby se v prvních 14 dnech rodina střídala tak, aby byl stále někdo “na hlídce”. Ti, kdo tím již prošli, mjistě dají za pravdu, že je to náročné a velmi únavné. Další se možná smějí, co za nesmysly to adím, když oni klidně nechají fenu i se štěňaty v boudě, stodole, kůlně a je vše v pohodě. Někdy ano, někdy ne. Takže rozhodně náročnější hlídací varianta přináší větší jistotu.

Další odzkoušenou variantou je, že štěňata se po napití od matky hlavně první týden života uloží do oddělené bedničky /může být košík, líska od ovoce/, kde je el. dečka vespod. Zde na teple v klidu usnou, fena si odpočine, vidí na ně, majitel dokonce může jít něco málo udělat, sníst atd., aniž by trnul strachy, že se fena v jeho nepřítomnosti zvedne a nějaké zašlápne. Po dvou hodinách se opět dají k matce a tak je to stále dokola, dokud se do bedýnky vejdou.

Většinou tento systém funguje tak týden, je vhodný i pro dodržování vyšší teploty, neboť štěňata v prvním týdnu věku nemají termoregulaci a potřebují tedy vysokou teplotu, cca 30stupňů. Když ale udržujete tuto teplotu v celé místnosti, fena tím strašně trpí. Je mnohem vhodnější přihřívat tedy štěňátka zespod. Nepořizujte do porodních beden podložky přes celou podlahu, i zde trpí fena, stačí skutečně jen malé pod štěňata.

Dobře prosperující štěňata jsou velmi čilá, pohyblivá, lezou po celé bedně, jakmile mají hlad a cítí matku, hlasitě se ozývají a derou za potravou. Ti nejsilnější obvykle trvale obsadí nejvydatnější struky, což je vemínko mezi zadníma nohama, a tvrdě o toto místo se sourozenci bojují. Pokud je některé štěně slabší, zkuste ho ručně přisunovat na nejvýhodnější místo či jej dávat k feně častěji než ostatní. Kolem 14 dne štěňata otevírají oči, ale ještě nevidí, což se ale během několika dní změní a jsou již schopna mámu i vás sledovat. Jakmile se přiblížíte, už se snaží udržet na vratkých nožkách a dohrabat se k vám. Je to krásné podívání a snad každý musí mít z takových pokroků radost.

 

Od 3 týdnů se začínají štěňata učit jíst z misky, lépe z mělkého podnosu, pekáče apod. Začíná se mlékem a když se naučí používat jazýčky, pak se přidávají piškoty, pečivo, šťáva z mrkve, tvaroh, pribiňáky, krupicová kaše či Sunarka, průmyslově vyráběné kaše pro štěňata,následně se pak již může dávat maso, kdo nechce krmit masem, namáčí granule pro štěňata. Upozorňuji, že granule je třeba zalít vodou, nechat nabobtnat a pak podávat zpočátku ještě přelité mlékem, později vývarem z masa či zeleniny, v nejhorším jen vlažnou vodou. Záleží na chovateli, zda přeje pestré stravěčivěří připravovanému průmyslově vyráběnému krmivu. Úmyslně nechci říkat, že je něco lepší, neboť zcela určitě mě bude někdo oponovat, ale mohu jen napsat, že u nás se krmí vším a co nejpestřeji. Ať se dívám, jak se dívám, nevšimla jsem si, že by pes přestal být masožravec.

Takže, kdo sledujete pozorně nejrůznější rozklady o krmení jistě víte, že obě varianty krmení jsou možné. Záleží na vás, co zvolíte. Základní zásadou je, že se nepřidávají nové komponenty potravy najednou, ale postupně. Tj. např. dám-li nově kaši, pak další den krmím stejně, nový přídavek, např. jogurt dám až třetí den. A zase počkám s dalším rozšířením potravy.

Štěňata se krmí 5 -6x denně, nejvydatnější byměla být večeře, kterou může v noci organismus v klidu strávit. Je nutno, aby zvířata měla trvale možnost přístupu k čisté vodě. Od chvíle, kdy začnete přikrmovat, je nutné vždy podat krmivo a teprve po jeho zkonzumování pustit ke štěňatům fenu. Rádi se od ní ještě napijí, ale postupně to bude méně a méně – ani ona o to již nebude kvůli ostrým zoubkům stát – a bude se tedy i snižovat tvorba mléka. Nenechávejte fenu kojit trvale a po celou dobu odchovu, velmi ji to vyčerpává.

 

Tyto 4 týdny jsou pro chovatele opravdu náročné nejen na neustálé vaření a uklízení hromádek a loužiček, ale je nutné štěňata již seznamovat se zvuky, jiným prostředím, sluncem, trávou nebo třeba i sněhem, poskytnout jim možnost výběhu venku, prostě je socializovat.

Chovejte je, hlaďte, ale i si s nimi hrajte, dejte jim do výběhu nějaké hračky, polínka, míč, hadrový uzel na tahání atd. Pozor však na prochladnutí a hlavně mokro a déšť, samozřejmě ale i na prudké slunce. Musí být možnost úkrytu! Pozor také na kamení, ostré předměty, jakékoli věci, které se dají rozkousat a polknout! Obvykle také již přicházejí návštěvy, noví majitelé si chtějí prohlédnout či vybrat nového člena rodiny, což je sice výborná zkušenost a zábava pro štěňata, ale náročné trávení času pro chovatele. Určitě si rád prohlédne a promluví s vybranými majiteli pro potomstvo, ale na druhé straně většinou již padá únavou. Vydržte, den D se blíží. Pokud vše proběhlo dobře, mají štěňátka v sedmi týdnech nejméně 7 kg, jsou očkovaná nejlépe kombinovanou vakcínou, jsou natetovaná, načipovaná, odčervená, čilá, temperamentní a chystají se do nových domovů. Štěňata se předávají nejdříve 50 den života, tedy v 7mi týdnech. V rozmezí 7 -8 týdne je nejvhodnější termín pro změnu domova, neboť nový majitel může ještě využít krátkého termínu tzv. vtiskávací fáze, kde štěně nejvíce a nejlépe vstřebává všechny návyky a změny. Vybírejte nové majitele s rozvahou a zodpovědností a zajistěte malým leonbergerům pěkný nový domov a spokojený život. Nejde přeci o peníze, jde o živého tvora, kterého jste vypiplali s láskou a péčí. A zaslouží si dobrý start do budoucna. Je to na vás, nechovejte jen pro zisk!! D.P.