chovatelská stanice leonbergerů


Hot spot

 

Dermatitida neboli hot spot neboli zápar

Prozatímní  shrnutí různých způsobů našich klub.členů.

Mokvavou skvrnu,která se nesmírně rychle šíří,  co nejdříve ostříháme,pokud možno ještě kousek do zdravé kůže. Důležité je, aby se k ní dostal vzduch a dále se musí sušit a sušit. Kdo nestihne skvrnu objevit brzy, dokáže se rozlézt neuvěřitelně rychlým způsobme, je možná i horečk au psa,malátnost, nežravost…pak to řeší již jen antibiotika. Co funguje:

1.Zapařeniny jsem nejdříve léčil Betadinem ale nejlepších výsledků jsem dosáhl použitím přípravku Tea Tree Oil od Dr. Müllera.

Zapařeninu několikrát denně pokapu. Hlavní výhoda proti Betadinu je že se kůže čištěním nenamočí a nevýhoda že přípravek pálí.

Používáme ale Tea Tree Oil k desinfekci poranění všech členů rodiny (pro jeho dobré výsledky) a pálení se dá vydržet.

(Prodává se také 30ml balení za cca 300Kč)

2. Píši Vám své zkušenosti s léčbou tzv. hot spotů : ihned po zjištění místa spotu vezmu vlažnou vodu,malou houbičku na nádobí a salisulové mýdlo   ( sírové mýdlo které se koupí v lékarně). Vlažnou vodou poleji celé místo spotu a mýdlem a houbičkou  "vydrhnu"  spot a okolí. Poté důkladně vymyji čistou vodou a vysuším nejlépe kuchyňskými papírovými ubrousky ( ještě se mě osvědčila tzv.švédská útěrka, která dobře saje vlhkost). Po vysušení nanesu mast, která se jmenuje CICADERMA (opět v lékarně) .Tato mast  během chvíle zklidní místo spotu a pes se přestane vylizovat a drbat se. Při včasném podchycení spotu není potřeba srst vystříhávat.Tak, nyní vše pouklízet, přeprat třeba tu švédskou utěrku a jdu na postižené místo nanést 100 % rakytníkový olej. Ale pozor - v lékárně se dá koupit i jen 20% rakytníkový olej, tak ten ne!,je potřeba koupit 100% rakytníkový olej. Olejem potírám velmi často a mast použiji vždy po umytí ( jeli potřeba) a nebo po vysušení ubrouskem, asi 2-3x denně. Ve většině případů nedojde  k vypadání srsti a za pár dní není nic poznat. Pokud tato moje léčba nezabere, tak jedeme na veterinu a řešíme to s lékařem.

3. Vystříhám při větší velikosti,pokud zachytím menší,pokusím se vyřešit bez stříhání. Vysuším Betadine, natřu zelenou vodičkou Novikov. A takto stále dokola,dokud se skvrna nezahojí. Pokud už na ní nejsou strupy, promazávám mastí Framykoin.

4. Střídám Betadine s antb. roztokem  Tetra-Delta /Gamaret/. Je to olejovitá emulze,která se musí častěji Betadinem spolu s hnisem setřít.

5. Čistím Betadine,potírám mastí Bactroban.

6. Mám výbornou zkušenost s přípravkem PEDERIPRA SPRAY.

7. Léčili jsme vždy Prurivetem,ale nevím,zda je ještě k sehnání.

 

 

Tolik prozatím, kdo má další rady pište prosím na salveleon@volny.cz.  D.P avlovská