chovatelská stanice leonbergerů


Výživa v růstu

 

Výživa rostoucích jedinců

K výživě se napsalo určitě už hodně a stejně to nebude stačit. Co člověk, to názor, co chovatel, to názor, a bohužel i co veterinář to jiné doporučení. Když si člověk kupuje novou lednici, TV, kolo…..obvykle se poptá u známých, co jim vyhovuje, co je dobré, projde obchody, letáky i internet. A pak si i přečte návod!!!

Když si kupuje psa, obvykle řeší, že se mu líbí!! Když se rozhoduje, jak a čím krmit, pokud neposlechne chovatele, obvykle ho velmi ovlivní veterinární lékař. Někdy správně, někdy méně a někdy je to naprostá katastrofa.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že pes je živý tvor a jako každý jiný má určitý metabolismus. I lidé mají své chutě, zvyky, co jednomu chutná, druhému ne, co jeden preferuje, jiný nevezme do úst, po čem jeden tloustne či hubne, po tom druhý…s jiným typem metabolismu.. je naprosto v pohodě. Když by se vzalo 10 štěňat a krmili se např. 5 měsíců naprosto stejně, měli stejný pohyb a aktivitu a celkovou péči…přesto se budou po té době lišit. Protože si do života přinesli něco jiného, jiné vlohy, jiný metabolismus. Díky tomuto faktu se nikdy nedá říct….krmte tím a tím krmením, je nejlepší!

 

Není samozřejmě. Za prvé neexistuje nejlepší, za druhé nemusí zrovna tomu vašemu vyhovovat. Všechny ty rozbory, hodnocení, přídavky do krmiva, jsou prostě nanic, když vašemu psovi nechutná či nevyhovuje.

Pominu to, že napsat na pytel lze cokoli a vy nemáte naprosto šanci si ověřit, že je to pravda.

Obzvlášť mě přijde veselé tvrzení o čistém mase z volných chovů, o množství lososového masa, jehňat s rozsáhlých pastvin…ještě jste si nezkusili spočítat, kolik by takový pytel opravdu stál, kdyby to byla pravda??? Dejte si v restauraci kus lososa, kolik stojí?? Kolik stojí kuře či jehně, či kachna, krůta………A převeďte si to na pytel a váhu.

Většina z vás ví, že máme dlouho obchůdek s chov. krmivy a potřebami, takže věřte, že vím, o čem mluvím. Také k nám řada z vás jezdí, a to hlavně pro MASO……hurá, a díky tomu vím, že řada z vás už respektuje pestrou a přirozenou stravu pro psa. Také vím, že se v klubu ujalo i částečně krmení BARF, tedy syrovou stravou, včetně kostí, a že jsou psi i majitelé spokojení. Pokud tedy mají kvalitní přísun masa.

Také není tajemstvím, že jsem zaujata proti ORTODOXNÍMU krmení výhradně granulemi.

Jenže teď jsem se setkala s případem, který mě normálně vyděsil. A také naštval. Nezkušení noví majitelé malé fenky, náhodně největší z vrhu, kteří dostali veškeré správné informace od chovatele, jeli na třetí očkování k renomovanému lékaři. A ejhle….sepsul je jak malé děti a oni dali na jeho radu. Štěně musí být krmeno co nejméně, aby bylo hodně hubené, nejlépe vychrtlé (skutečně), aby moc nerostlo a nemělo problémy s klouby. A výhradně granulemi. I stalo se…fenka dostávala záchovnou dávku z mističky pro kocoura. Když jela chovatelka s PP na kontrolu štěňat, zhrozila se stavu původně velké pěkné fenky, která od mládí jedla pestrou stravu při odchovu.

Ještě že tam jela. Ujasnili si tedy s majiteli stav, co a jak dělat, co změnit, co přidat, fenka se začala lepšit. A tak se nakonec fenka přijela ukázat i sem, stav se skutečně vylepšil a bude lepšit dále, jenže docela to odnesly nohy, které v pořádku nejsou.

A tak vás prosím…nevěřte všemu. Leonberger je velký a silný pes, resp. má takový být. Nemůžete zastavit růst, poroste tak, jak je mu geneticky dáno, ale když je držen o hladu, prostě jsou ty kostičky průhledné, tenké, různě pokřivené. Leon MUSÍ mít z čeho růst, musí mít dostatek výživy. Aby někdo opět nezneužil má slova, nemluvím o štěňatech (ani dospělých) tlustých a obézních, mluvím o dostatku pro růst a vývoj. A pestrosti stravy. Granule nejsou všemocné, jsou pohodlné..a stále stejné. Leoní štěně, jako každý moloss, má v útlém mládí extrémní přírůstky, týdně 1-2 kg, s tím se prostě nic nenadělá. MUSÍ tedy mít dostatek zdrojů k tomuto růstu!! Netýrejte svá zvířata hladem…nic to neřeší.

Kdo sleduje zahraniční trendy ví, že krmení JEN granulemi je už trochu, moderně řečeno,“out“. Vývoj se už ubírá jinam, už jsem o tom psala, ale bohužel u nás se o tom raději moc nemluví, neboť stále převládají komerční zájmy. Otázka typu, čím krmíte a ježíš pes a maso? No strašné, pes přeci nemůže maso (zeleninu, jogurt, rohlík atd. atd.) kupte si u nás značku XY..ta je nejlepší!!!!!!!!! Vážení není. Maximálně může být slušně kvalitní, bez soji, barviv, éček, antioxidantů a všeho možného. Nic proti, klidně krmte psa 70 -80% denní dávky slušných granulí, ale dejte mu ta zbývající procenta něčeho jiného (nebo opačně 70-80 procent masa, zeleniny, příloh granule ten zbytek). Takový je trend, jedno by mělo převažovat procentuelně. Nedělejte mu ze života nudu, my bychom také asi nechtěli jíst denně stále stejné hnědé kuličky. A to pomíjím dlouhé trávení a zatížení všech vnitřních orgánů. To už je zase další úhel pohledu.

Zamyslete se tedy vážně a zodpovědně nad tím, co vám kdo radí. Zamyslete se svým vlastním rozumem, rozeberte si informace v klidu doma, pátrejte po dalších, volejte, pište. Jde přeci o vašeho PSA!

D. Pavlovská